dacia_dusterRumuńskie samochody Dacia kojarzą się z taniością, ekonomicznym, ubogim wręcz wyposażeniem. Zastanawiać więc może, jak rumuński producent samochodów dostosuje się do tendencji eliminacji najpierw z centrów miast, a potem w ogóle zakazu silników spalinowych. Samochody Dacia ze względu na swoje ekonomiczne wyposażenie, niekiedy wręcz kojarzące się z początkiem obecnego wieku, mimo, że wizualnie na zewnątrz prezentują się dobrze, raczej nie kojarzą się z innowacyjnymi rozwiązaniami. W związku z tym, czy z uwagi na powyższe tendencje Dacia odejdzie do lamusa? Jeśli ktoś tak uważa, może być w błędzie.
Lobby naftowe już nie nadaje tonu branży motoryzacyjnej tak, jak to było dotychczas. Pojawili się nowi gracze, którzy z branżą naftową wiele wspólnego nie dacia_sonderomają. Tesla Motors Elona Muska jest jednym z pionierów, który wyprowadził już powszechnie znany, wydajny model samochodu elektrycznego, stanowiący odpowiedź na proekologiczne tendencje eliminacji samochodów spalinowych. Tylko kogo stać na Teslę w Polsce? Nawet używane Tesle na rynku wtórnym sprzedawane są za 50 tysięcy dolarów, lub euro. Jest to cena, która jest w zasięgu wyższej klasy średniej w Polsce, ale nie przeciętnego mieszkańca wschodnich krajów Unii Europejskiej.
Właśnie Dacia podbija powoli rynek, dzięki cenie swoich aut. Są to ładne wizualnie auta dostępne finansowo także dla niezamożnych. Dacia jest częścią francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault, który już posiada jedne z najnowocześniejszych technologii. W zasadzie Dacia, działająca pod skrzydłami francuskiego koncernu jest gotowa do produkcji elektrycznych samochodów. Nie ma pytania, czy powstanie elektryczna Dacia, tylko kiedy. Przedstawiciele Dacii mówią, że wszystkie niezbędne rozwiązania technologiczne mają już na półce i tylko czekają na wdrożenie. Jednocześnie zapewniają, że elektryczne Dacie będą, tak jak inne Dacie, jednymi z najtańszych samochodów na rynku.
renault_zoeNajprawdopodobniej elektryczna Dacia będzie korzystać w podzespołów z elektrycznego samochodu Renault Zoe. W pierwszej kolejności przypuszcza się, że Dacia wypuści na rynek elektryczny model Sandero, a następnie przyjdzie kolej na elektryczną Dacię Duster.
Właściwie elektryczna Dacia powstała już zanim powstał model Tesli. Mieszkający w Rumunii konstruktor i wynalazca Mark Arena już w 2014 roku stworzył elektryczne auto w karoserii Dacii Logan. Koszt eksploatacji auta ponoć jest prawie zerowy. Nawet klocki hamulcowe nie zużywają się tak jak w samochodzie spalinowym, gdyż za hamowanie w dużej mierze odpowiada silnik elektryczny.
Jeżeli koncern Dacia w końcu się zdecyduje się wypuścić na rynek swój elektrowóz, to rzeczywiście do lamusa mogą niedługo odejść samochody z silnikami spalinowymi, gdyż prawie każdego będzie stać na samochód elektryczny.