rumunia-zamekRumunia to piękny i stary kraj, który kryje w sobie wiele ciekawych, wartych zobaczenia perełek. Ma wszystko, czego chciałby przeciętny turysta – od morza po góry, a także niezwykłe zabytki. Planując urlop w tym kraju, warto znaleźć czas na zobaczenie dziesięciu miejsc, które nie są popularne turystycznie, a które potrafią zaprzeć dech w piersiach. I przewrotnie rzecz ujmując, brak tłumów turystów może być wielkim atutem dla tych, którzy cenią sobie swobodę zwiedzania.

Pierwszym miejscem wartym zobaczenia jest Zamek w Hunedoarze (Castelul Corvinilor). Zamek ten uważany jest za najpiękniejszy gotycki zamek w Europie Środkowej. Właścicielami zamku było między innymi kilka rodzin królewskich, w tym Korwin, Bethlen, Apafi, Hunyady czy Thokoly. rumunia-braslovObecnie zamek należy do rządu Rumunii. Bryła zamku jest dość skomplikowana, gdyż posiada połączonych ze sobą kilka mniejszych budynków. Znajdują się tu m.in. główny dziedziniec, gotycki pałac z Salą Rycerską, pomieszczenia gospodarcze czy kaplica. Bezpieczeństwa mieszkańców zamku strzegły mury flankowane przez kilka bastionów i wież. Zwiedzanie tego muzeum jest świetną zabawą zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Pozostając przy budowlach warownych, warto jest zobaczyć zamki chłopskie. Budowle te powstały jako obrona zwykłych mieszkańców wsi przed różnego rodzaju agresorami. Ponieważ Transylwania ma dość burzliwą historię, nie jest dziwne, że ludność wzięła sprawy w swoje ręce i wybudowała lub wykupiła magnackie posiadłości dostosowując je do potrzeb przetrwania napaści. Do dziś zachowały się nieliczne zamki, a najlepsze można zwiedzać w miejscowościach Rasnov, Rupea i Calnic.
rumunia-kosciolKolejnym ważnym punktem zwiedzania dla turysty powinny być słynne obronne grody kościelne. Można je zobaczyć między innymi we wsi Biertan. Były to swego rodzaju minitwierdze, ogrodzone grubymi murami, z własnym ujęciem wody, budynkami gospodarczymi i mieszkalnymi. Wznoszono je między XII a XVII wiekiem. Kilko najwspanialszych budowli tego typu zostało wpisanych na listę UNESCO. Aby przekonać się jak wspaniałe są to budowle warto odwiedzić wsie Seica Mica, Mosna, Cisnadie, Cisnadioara, Darjiu, Saschiz, Valea Viilor czy Homorod.
Wędrując po wsiach Rumunii, nie można pominąć wspaniałych miast. Jednym z nich jest Saski Hermannstadt, który jest jednym z największych i najciekawszych miast Siedmiogrodu. To ośrodek wielowiekowych tradycji kulturalnych i naukowych, którego stare miasto zostało zachowane w bardzo dobrym stanie. Można tu podziwiać między innymi ewangelicki kościół parafialny czy Stary Ratusz, a także pałac Brukenthal, w którym znajduje się wspaniała kolekcja malarstwa. Są tu także dziesiątki innych, cennych i wspaniałych zabytków, które warto zobaczyć.