rumunia-sala-biesiadnaRumunia nie jest zbyt popularnym kierunkiem wypraw turystycznych, a szkoda, gdyż kraj ten ma wiele do zaoferowania przyjezdnym. OD pięknych krajobrazów począwszy, po wspaniałe zabytki skończywszy. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć odwiedzając ten kraj.
Jednym z najstarszych miast Siedmiogrodu jest Braszów. Miasto posiada w dużym stopniu zabytkową budowę starówki, na obszarze której najcenniejszym obiektem jest Czarny Kościół. Ogromną wartość historyczną ma także ratusz, którego budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Stare miasto Braszowa posiada bardzo dużo starych, zabytkowych budynków oraz klimatycznych uliczek, które wiją się między nimi. Należy polecić do zwiedzenia także bardzo ciekawe Muzeum Etnograficzne. Jako atrakcję turystyczną poleca się wyjazd kolejką na górę Tampa, która „czuwa” nad miastem.rumunia-skansen
Innym wartym zobaczenia miastem jest Sighisoara, która jest najlepiej zachowanym miastem saskim w Transylwanii. Starówka miasta została w całości wpisana na listę UNESCO, a jej malownicza architektura – starówka otoczona jest murami z basztami średniowiecznymi – urzeknie nie jednego wymagającego turystę. Za symbol miasta wybrano Wieżę Zegarową, którą swoją drogą także warto zobaczyć. Sighisoara obfituje w wiele ciekawych zabytków, takich jak kościół Na Wzgórzu, Kościół Klasztorny czy Dom Drakuli. Warto zobaczyć także Dom Pod Jeleniami. Ponieważ miasteczko jest dość popularne, warto pojawić się tu poza sezonem, kiedy uliczki opustoszeją, a wielowiekowy wiatr historii znów będzie hulać po tutejszym bruku.
Będąc w Transylwanii nie można pominąć jej stolicy, miasta Kluż. To najbardziej węgierskie miasto Rumunii. Znajduje się tu ośrodek akademicki i kulturalny tego regionu. W Klużu warto zobaczyć imponującą farę świętego Michała, której najstarsze części datuje się na XIV wiek. Kościół Kalwiński, Pałac Banffy, a także kościół uniwersytecki to kolejne punkty obowiązkowe przy zwiedzaniu miasta. Warto odpocząć i zrelaksować się w jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie, a po odpoczynku koniecznie należy udać się do wspaniałego skansenu „Park Etnograficzny Rumulus-Vuia”.
rumunia-goryW Rumunii warto także zwiedzić rzymskokatolicką katedrę św. Michała w Alba Iulia, która została zbudowana w połowie XIII wieku. Jest to niewątpliwie jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Rumunii. Tą pradawną stolicę Księstwa Siedmiogrodu warto zwiedzić także dla takich zabytków jak Pałac Książęcy, Sala Zjednoczenia i wspaniałego Soboru Koronacyjnego, gdzie koronowany był król Rumunii Ferdynand I.
Dla tych, którzy uciekają od miast, cywilizacji i zgiełku, najlepszym muzeum będą Karpaty. W Rumunii góry te prezentują niemal wszystkie formy gór – od zalesionych pagórków w typie beskidzkim po niemalże alpejskie szczyty. Można tu także zobaczyć wioski, w których zatrzymał się czas, a pasterze wzorem swych dziadów i pradziadów, wypasają owce na zielonych łąkach. Karpaty rumuńskie to prawdziwa mekka dla kochających góry, przyrodę i spokój.