bukareszt-stolica

Bukareszt jest obecnie zaliczany do grona najpiękniejszych stolic europejskich. Wspaniała architektura, malownicze krajobrazy oraz liczne instytucje kulturalne sprawiają, że jest to miejsce, którego po prostu nie można ominąć w trakcie zwiedzania kraju. Zacznijmy jednak od początku.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą jeszcze z połowy XV wieku, natomiast status stolicy Rumunii miasto otrzymało długo później – w 1862 roku. Obecna powierzchnia Bukaresztu wynosi nieco ponad 228 kilometrów kwadratowych. Liczba ludności wynosi natomiast niespełna 2 miliony.
W okresie międzywojennym, stolica Rumunii została okrzyknięta mianem „Małego Paryża”. Wszystko naturalnie za sprawą niespotykanej architektonicznej mieszanki stylów. Na ulicach Bukaresztu można bowiem dopatrzyć się zabudowy zarówno historycznej, jak i socrealistycznej czy nowoczesnej. Takie zróżnicowanie znakomicie oddaje długoletnią historię miasta, które na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci ulegało licznym przeobrażeniom. Były one przede wszystkim skutkiem zniszczeń spowodowanych z działaniami wojennymi oraz licznymi trzęsieniami ziemi.

ulice-bukaresztu

Ulice Bukaresztu

Bukareszt leży na siedmiu wzgórzach rozmieszczonych na Równinie Wołoskiej. Przez środek miasta przepływa rzeka Dambovita, stanowiąca jeden z dopływów Dunaju. Na terenie miasta znajduje się również kilka jezior – m.in. Floreasca, Colentina i Tel. Atrakcją są również liczne ogrody botaniczne. W największym z nich występuje ponad 10 tysięcy gatunków roślin.

dambovita

Dambovita

W stolicy Rumunii dominuje klimat kontynentalny, charakteryzujący się znacznymi różnicami temperatur w okresie zimowym i letnim. Z uwagi na względnie wysokie położenie nad poziomem morza, występują tu silne wiatry.