konstanca

Kolejnym z godnych uwagi rumuńskich miast jest Konstanca. Jest to malowniczo położone miasto portowe, leżące nad Morzem Czarnym. Zajmuje ona łączną powierzchnię niemal 125 kilometrów kwadratowych. Mieszka tu ok 283 tysięcy ludzi. Miasto należy do Rumunii dopiero od 1878 roku. Dokładnie od tego momentu w kraju zaczął rozwijać się przemysł ciężki i handel morski.
Z uwagi na handlowe przeznaczenie portu, został on połączony z Dunajem za pomocą sztucznie stworzonego kanału. To właśnie stąd wypływają towary eksportowane do niemal wszystkich krajów naddunajskich, dlatego też Konstanca jest jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w całej Rumunii. Miasto zasługuje jednak na uwagę nie tylko ze względu na swoje gospodarcze znaczenie dla całego państwa.
Mowa tu oczywiście o długoletniej historii miasta i co za tym idzie – licznych zabytkach, które turyści mogą tu podziwiać. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest Plac Owidiusza, na którym znajduje się przepiękny XIX-wieczny pomnik Publiusa Ovidiusa Naso – rzymskiego poety.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Edificul Mozaic Cu Roman – rozległy, kilkupiętrowy kompleks, którego 9000 metrów kwadratowych powierzchni pokrytych jest kolorową mozaiką. Pierwotnie pełnił on rolę centrum handlowego. Warto zaznaczyć, że choć dla zwiedzających udostępniona jest jedynie jedna trzecia całego kompleksu, to z pewnością zrobi ona wrażenie na niejednym turyście.

plac-owidiusza

Plac Owidiusza

Innym ciekawym zabytkiem jest meczet wybudowany na początku XX wieku. Centralnym punktem jego wnętrza jest turecki dywan, uznawany za jeden z największych dywanów w Europie. Jego całkowita waga nieznacznie przekracza jedną tonę. Największym zainteresowaniem cieszy się tu natomiast minaret, z którego można podziwiać panoramę centrum miasta i portu.

zabytkowy-meczet

Zabytkowy meczet