rumunia-ciekawostki

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że Rumunia jest krajem bardzo specyficznym. Z całą pewnością nie można powiedzieć, że zaliczana jest ona do krajów bogatych. Przeciwwagą dla takiego stanu rzeczy są natomiast przepiękne naturalne krajobrazy, które co roku przyciągają do tego kraju setki tysięcy turystów. Postanowiliśmy więc w tym miejscu zebrać dla Was kilka ciekawostek na temat Rumunii.
W Rumunii z ogromnym szacunkiem traktuje się gości, zwłaszcza kobiety. Zwyczaj całowania w rękę przedstawicielek płci pięknej jest tu kultywowany na co dzień. Ponadto, każdy może liczyć na gościnność i szacunek.
W Rumunii celebruje się bardzo specyficzne święta, które nie mają swoich odpowiedników w innych kulturach europejskich. Są to na przykład: Tanjaua – święto pierwszego oracza roku czy Sambra Oilor – święto wyjścia pierwszych pasterzy owiec w góry.

tanjaua

Tanjaua

W latach 80-tych dyktator Nicolae Ceausescu zmusił do budowy swojej siedziby 20 tysięcy robotników, którzy musieli pracować dzień i noc. Rozmach budowli sprawia, że często porównuje się go do budynku Pentagonu.
Scarisoara – drugi co do wielkości podziemny lodowiec na świecie znajduje się bezpośrednio pod górą Bihor. Jego objętość wynosi 75 tysięcy metrów sześciennych. Jego powstanie datuje się na 1500 rok przed naszą erą.

scarisoara

Scarisoara

W Rumunii nie toleruje się kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu. Nie występuje tu więc żadne dopuszczalne stężenie. Kierowca musi mieć w wydychanym powietrzu 0.0 promila.
Rumuńskie banknoty są zrobione z plastiku. Są więc całkowicie odporne na wodę.
W Rumunii wciąż prężnie funkcjonuje wiele kopalni złota.
W rumuńskich lasach występuje największa w Europie populacja dziko żyjących niedźwiedzi.
Zamek Peles jest pierwszym na świecie zamkiem, w którym założono instalację elektryczną oraz kanalizację.