Rumunia nieodzownie kojarzy się z Drakulą, zamkami, deszczem, Romami i tajemniczością. Tymczasem kraj ten ma wiele do zaoferowania, o ile w ogóle ma się ochotę na poznanie bliżej tego pięknego kraju i jego bogatej historii, tradycji i kultury. Upadek żelaznej kurtyny, przemiany polityczne sprawiły, że kraje Zachodniej Europy mogą całymi garściami czerpać z dóbr Rumunii, natomiast Rumunia może chwalić się swoim dorobkiem, który do tej pory nie był powszechnie znany. I tak właśnie jest z rumuńskim winem. Nie wszyscy wiedzą, że z tego kraju pochodzi bardzo dobry trunek, zdobywający coraz większą liczbę fanów.
Klimat Rumunii jest sprzyjający uprawie winogron i tworzeniu z nich wina. Długie, słoneczne lato, ciepła jesień i lekka zima, to wręcz wymarzone warunki dla winiarzy. Dlatego winogronowe ogrody można dostrzec niemal w całym kraju. Zajmują one duże obszary i wpisały się już prawie na stałe w krajobraz kraju. Co ciekawe Rumunia okazała się być prawdziwym gigantem w produkcji wina. Jak wskazują najnowsze szacunki, Rumunia jest siódmym krajem na świeci i piątym w Europie pod względem produkcji wina. Do tego kultura i tradycje winiarskie są tutaj bardzo stare i sięgają wielu wieków wstecz. I to bardzo cieszy znawców trunku, gdyż wina rumuńskie określane są jako jedne z najlepszych i najwyższej jakości.
Najlepszym białym winem Rumunii uznaje się wino z Jidvei i Vrancea, natomiast za najlepsze czerwone wino – wino z Segarcea. Obecnie w rumuńskich winnicach można odnaleźć Pinot Noir, Pinot Gris, Italian Riesling,Merlot, Sauvignon Blanc, Chardonnay czy Muscat Ottonel. Za ulubione wino Rumunów uznaje się Valea Calugareasca. Rumuni bardzo lubią generalnie wina półsłodkie i półwytrawne. Jest to dość spore zaskoczenie, gdyż w krajach o bogatej tradycji winiarskiej najczęściej preferuje się te wytrawne.
Z białych win za najciekawsze uznaje się Grasa de Cotnari. Wino to zawiera dużo alkoholu oraz naturalnego cukru, ma głęboką i bursztynową barwę. Waży się je z miejscowego szczepu wina Grasa. To właśnie te winogrono nadaje winu słodycz, a znawcy często porównuję je do węgierskiego Furmintu. Wino to dobrze się starzeje, a okres przydatności do spożycia określany jest jako niekończący się.
Feteasca Alba to najbardziej znane rumuńskie wino, które jest bardzo owocowe. Często ma smak brzoskwiniowy czy też morelowy, jednak znawcy wskazują, że przydałby się mocniejsza kwaskowatość trunku, co znacznie podwyższyłoby walory wina.
Czerwone wina przynoszą wiele ciekawych smaków i zapachów. Oto Babeasca Neagra Feteasce Neagra, czyli wina lekkie, owocowe należy pić młode. Wina te zaliczane są do rumuńskiej winiarskiej klasyki. Winiarze mówią o nich czasem, że mają lekko nieokrzesany charakter. I nawet gdyby je „ugrzecznić”, poprowadzić tak, by były eleganckimi trunkami, to wciąż pozostanie w nich nutka charakteru rumuńskich jeżyn, lasu i ziemi.
Leave a Reply