Współczesna Rumunia to prawdziwy tygiel kulturowy. Mnogość tradycji, przenikających się kultur nie mogła pozostać obojętna na sztukę kulinarną. Oto tradycyjne i współcześnie uwielbiane rumuńskie dania, które każdy miłośnik kraju Drakuli znać powinien.
Na plan pierwszy wysuwa się stufat de miel czyli stek jagnięcy w czosnku, który jest specjałem kuchni rumuńskiej w okresie Wielkanocy, w niektórych restauracjach na Wołoszczyźnie podawany jest przez cały rok. Innymi specjałami są tureckie danie ciulama czy południowe danie o nazwie ardei umpluţi, a także musacę de cartofi. Jest wiele wspaniałych i bardzo oryginalnych w smaku potraw kuchni tego regionu, jednak wszystkie te potrawy łączy jedna cecha – nie pomagają w odchudzaniu i hołdują raczej kobiecym krągłościom niż szczupłej sylwetce.
Kiedy przyjrzymy się po kolei regionom Rumunii odkryjemy prawdziwe kulinarne bogactwo. I tak Mołdawianie znani są jako doskonali kucharze, choć ich tradycyjna kuchnia nie należy do łatwostrawnych oraz kuchni typu light. Wielu znawców i smakoszy uważa, że jednym z najlepszych dań mołdawskiej kuchni jest jest tochitură moldovenească. To potrawa wykonana z wieprzowych kiełbasek, nerek, podrobów, kawałków steku i wędzonej szynki. Całość upieczona jest w pikantnym sosie, a następnie podawana z mamałygą, sadzonymi jajami i słonym serem. Ten region ma także do zaoferowania klopsy z wieprzowiny i ciekęciny wymieszane z jajkiem, smażoną cebulą, mlekiem, masłem, ziemniakami i przyprawami. Całość obsypana jest mąką kukurydzianą i usmażone. Klopsiki noszą nazwę pârjoale moldoveneşti i są podawane w sosie pomidorowym. Z kolei frigărui to kolejny przysmak rodem z Mołdawii. To grillowane szaszłyki z mięsa, cebuli, pomidorów i papryki.
Siedmiogród ma już zupełnie inne dana do zaoferowania. Oto najpopularniejszym daniem tego regionu jest gulás – tradycyjne danie węgierskie przyrządzane z wołowiny, rzadziej z wieprzowiny, z kapustą, i kluseczkami (gáluskami) zamiast chleba. Region oferuje także danie o nazwie tokánya, czyli kawałki wołowiny wymieszane z pysznym, ostrym sosem paprykowo-pomidorowym. Na Wołoszczyźnie i w Mołdawii odpowiednikiem tego dana jest tocană naţională. Warto także spróbować dania varză călită czyli szatkowanej kapusty smażonej na smalcu i zapiekanej w sosie pomidorowym wraz z całymi warzywami i wędzoną szynką.
Wśród dań dla jaroszy rekordy popularności biją salată verde i salată de roşii. Pierwsza to sałata zielona, a druga to pomidorowa. Jest także sałatka sezonowa robiona ze świeżych pomidorów, ogórków i cebuli. Popularna jest także salată de varză robiona z poszatkowanej kapusty.
Leave a Reply