timisoara

Timisoara położona jest w zachodniej części Rumunii i jest drugim co do wielkości miastem tego kraju. Jej powierzchnia przekracza 130 kilometrów kwadratowych, które łącznie zamieszkuje niespełna 320 tysięcy ludzi. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XIII wieku.
Na uwagę zasługuje przede wszystkim burzliwa historia Timisoary. W wieku XIV rezydował tu król węgierski – Karol I Robert. W 1522 roku miasto zostało zajęte przez wojska tureckie. Pod koniec XVII wieku natomiast, miasto znalazło się pod panowaniem Austrii, które trwało przez niemal dwa kolejne stulecia. Status wolnego miasta Timisoara otrzymała dopiero 20 grudnia 1989 roku. Było to efektem długotrwałych zamieszek wywołanych przesiedleniem Laszlo Tokesa – pastora ewangelickiego.

laszlo-tokes

Laszlo Tokes

Timisoara jest miastem multikulturowym. Oprócz Rumunów, żyją tu między innymi: Niemcy, Węgrzy, Serbowie, Bułgarzy, Ukraińcy, Słowacy i Romowie. Z uwagi na tę wielonarodowość, w przeszłości zwykło się określać miasto jako „Mały Wiedeń”. Imponująca architektura sprawia natomiast, że Timisoara do dziś uważana jest za najpiękniejsze miasto w Rumunii.
Najbardziej rzucającym się w oczy elementem zabudowy jest ogrom XIX-wiecznych kamienic zdobiących centrum miasta. To tu znajdują się również pozostałości ogromnej cytadeli, z której zachował się jedynie Bastion Teresy. Wzdłuż jej dawnych murów biegną dziś aleje spacerowe, gdzie w okresie letnim, mieszkańcy miasta chętnie spędzają swój wolny czas.
Imponujące wrażenie robią też place miejskie, które już od wieków wykorzystywane były do organizowania wszelkiego typu świąt państwowych. Najważniejszymi placami Timisoary są: Piata Victoriei, Piata Unirii oraz Piata Libertatti.

piata-urinii

Piata Urinii