Święta Wielkiej Nocy są najważniejszymi świętami w religii katolickiej czy chrześcijańskiej. Oto bowiem Jezus umiera i zmartwychwstaje, co jest podstawowym dogmatem tejże religii. Zatem ich obchodzenie wiąże się z licznymi tradycjami, charakterystycznymi dla danego kraju czy regionu. Oto kilka najważniejszych tradycji Wielkanocnych kultywowanych w Rumunii.
Przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego w Rumunii obowiązuje tradycyjny post. Trwa on 40 dni i zakłada wstrzymanie się od spożywania nie tylko mięsa, ale i produktów odzwierzęcych, czyli jajek i nabiału. To dużo bardziej restrykcyjna forma poszczenia niż występuje w Polsce. W Rumunii natomiast tak ostry post nie jest czymś dziwnym, a w przestrzeni publicznej nierzadko można zobaczyć informację „de post”.
Święta Wielkiej Nocy to dla wierzących Rumunów godziny spędzone w świątyniach, liczne potrawy spożywane w gronie rodzinnym i tradycje, które zachowały się jeszcze na wsiach. Niedziela Palmowa w Rumunii nazywana jest Niedzielą Kwiatów. Przynosi się wówczas do kościoła kwiaty lub gałązki drzew – forsycje lub bazie. Triduum Paschalne rozpoczyna wielogodzinne nabożeństwo, podczas którego praktykuje się przejście pod stołem nakrytym wyszywaną chustą przedstawiającą złożenie Jezusa do grobu. Jest to symbol zejścia do grobu każdego, kto wykonuje tę czynność. W Wielką Sobotę najważniejszym symbolem jest światło. To ono jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem, jasności nad ciemnością. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów świece, które zapalone należy zanieść do domu. W niektórych regionach zapalone świece niesie się także na cmentarze.
Wielkanoc to także wspaniałe potrawy. Na stole w Rumunii znajdzie się baranina, paski i jajka. Podstawą jest jednak baranina, która stanowi składnik większości potraw. Najważniejszą potrawą wydaje się być paska. To ciasto w kształcie okręgu, a na jego wierzchu pleciony jest warkocz z dwóch pasków ciasta. Oplata on paskę wokół. Te, które są niesione do kościoła, mają na wierzchu znak krzyża. Obok paski królują też jajka. Jednak symbolika kolorów jest nieprzypadkowa. Najwięcej jest jajek czerwonych, ale są także i czarne. Czerwone jajka symbolizują krew Jezusa, a czarne jego śmierć. Zielone, żółte i niebieskie to symbole wiosny. Jajka są potem elementem gry, w której zwycięzca zostaje z nietkniętym jajkiem. Gra polega na stukaniu się jajkiem wg starszeństwa.
Ciekawym przesądem / zwyczajem, praktykowanym na wsiach na Bukowinie jest wyciąganie wody ze studni w Wielkanoc. Woda ta, wg wierzeń miejscowych, ma magiczną moc szczególnie dla niezamężnych dziewcząt. Powinny one obmyć nią serce dzwonu kościelnego oraz swoją twarz, co ma im przynieść urodę i powodzenie. W wodzie można zanurzyć jajko i srebrny pieniążek, co ma przynieść szczęście i finansowe powodzenie.
Mieszkańcy Maramuresz nie noszą w okresie Wielkiego Postu kolorowych ubrań, co wskazuje na przeżywanie żałoby. Z kolei chłopi z Muntenii dawniej przynosili do kościoła żywego koguta, którego pianie zwiastowało Zmartwychwstanie Chrystusa. Liczyła się oczywiście kolejność, a ten kogo kogut zapiał jako pierwszy, miał mieć bardzo dobry rok.
Leave a Reply