Hymn państwowy to najważniejsza pieśń, którą uznaje się za pieśń państwową. Jest to oficjalny utwór śpiewany, który towarzyszy ważnym wydarzeniom politycznym w danym państwie oraz poza jego granicami. Skomponowanie tego utworu ma na celu wychwalanie i oddawanie czci danemu krajowi czy narodowi. Każde państwo na świecie ma swoją pieśń, hymn. Nie inaczej jest z Rumunią. Hymn Rumunii o tytule „Przebudź się, Rumunie” jest zaliczana do jednych z najpiękniejszych hymnów w Europie.
W oryginale hymn nosi tytuł „Deșteaptă-te, române” czyli właśnie „Przebudź się, Rumunie”. Pieśń jest bardzo podniosła i dostojna. Autorem jej tekstu jest Andrei Muresanu. To rumuński poeta, dziennikarz i tłumacz. Muresanu został także uznanym trybunem czasów Rewolucji 1848 r. Za muzykę odpowiada Anton Pann. Pann był poetą i etnografem, a także piosenkarzem i autorem podręczników muzycznych.
Utwór, który został hymnem państwa rumuńskiego, wykonano po raz pierwszy w 1848 roku w miejscowości Ramnicu Valcea. Od tej chwili stał się on towarzyszem Rumunów w najważniejszych i wymagających odwagi i zachowania ducha narodu chwilach. Rumuni spontanicznie śpiewali najważniejszą pieśń państwową podczas wystąpień antykomunistycznych w 1989 roku. Te wszystkie wydarzenia, którym towarzyszyła pieść „Przebudź się, Rumunie”, stały się częścią historii państwa Rumunii, a ta pieśń jest już symbolem narodowych starań i zjednoczenia.
Przez trzy lata „Przebudź się , Rumunie” była także hymnem Mołdawii, jednak ostatecznie zastąpił ja utwór Limba noastra.
Tekst hymnu Rumunii mówi o przebudzeniu się Rumunów z lat tyranii i okupacji ich państwa. To pieśń zagrzewająca do walki, dająca otuchy i zachęcająca do bohaterstwa i poświęcenia. Słowa hymnu nawiązują do historii ziem, na których znajduje się państwo rumuńskie, przywołując Rzymian jako przodków. Jako wielkiego bohatera przywołuje się Trajana, cesarza rzymskiego w latach 98-117, który miał podbić Dację tworząc z niej prowincję swego imperium. Warto zauważyć, że Trajan bardzo wzmocnił Cesarstwo Rzymskie zarówno w jego międzynarodowej pozycji, jak i w kwestiach polityki wewnętrznej. Nie może więc dziwić, że w hymnie Rumunii przywołano tę wielką postać.
Słowa hymnu Rumunii traktują również o innych ważnych władcach – Michale, Stefanie i Korwinie. Hymn jasno wskazuje także religijne przywiązanie narodu rumuńskiego do kościoła. Silne ich związku są widoczne zwłaszcza na wsiach i małych miasteczkach. Zawarto w hymnie informację, że wiara Rumunów jest chrześcijańska. Hymn mówi także o odwadze Rumunów, którzy wolą śmierć niż niewolę. Lepsza jest także śmierć na polu bitwy, za bliskie sercu ideały, niż być niewolnikiem w swojej ojczyźnie, na swojej ziemi.
Leave a Reply