cyganie

Cyganie, czy też Romowie, są obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup etnicznych na świecie. Wbrew powszechnie panującej opinii – wcale nie są oni rdzennymi mieszkańcami Rumunii, lecz Indii. Wiele stuleci temu zdecydowali się na emigrację, której celem była nie tylko Europa, ale także Ameryka, Australia czy zachodnia Azja.
Wśród największych europejskich skupisk ludności cygańskiej wymienić należałoby takie kraje, jak właśnie Rumunia, ale też Hiszpania, Bułgaria, Słowacja, Rosja oraz kilka krajów leżących na Półwyspie Bałkańskim. Cyganie na co dzień posługują się językiem romskim. Jeżeli natomiast chodzi o wyznanie, w znacznej mierze zależy to przede wszystkim od kraju, w którym mieszkają. Najbardziej rozpowszechnione jest prawosławie, są wśród nich także katolicy, a nawet wyznawcy islamu (głównie Romowie albańscy i bośniaccy).
Całokształt romskiej tradycji określony jest przez zbiór ściśle obowiązujących zasad. Zbiór ten określany jest jako romanipen. Reguluje on między innymi związki społeczne ze szczególnym uwzględnieniem relacji rodzinnych. Romowie posiadają bowiem bardzo rozbudowany system koligacji rodzinnych. W obrębie rodziny uznaję się autorytet przywódcy, stojącego na czele każdego rodu.

cyganie-rodzina

Rodzina jest bardzo ważna w cygańskiej kulturze

W efekcie, największe znaczenie w tej kulturze mają wszelkie święta o charakterze rodzinnym – narodziny, małżeństwa czy pogrzeby. Tradycyjne święta religijne schodzą więc na nieco dalszy plan. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kultury romskiej jest cygańska muzyka. Jej melodyjność i dynamika sprawiają, że bardzo łatwo wpada w ucho. Z niewielkim prawdopodobieństwem popełnienia błędu można więc stwierdzić, że każdy Rom potrafi grać przynajmniej na jednym instrumencie.

cyganie-muzyka

Cygańscy muzycy