rumunia-palacRumunia jest krajem, który może nie jednego zaskoczyć a to piękną przyrodą, a to ciekawą historią, a to z kolei mieszanką kulturową czy architekturą. I właśnie ta ostatnia powinna zainteresować nie tylko osoby zainteresowane różnymi stylami w architekturze, jej historii czy budowlami. Oto w Rumunii znajduje się jeden z największych na świecie budynków, zwany Domem Ludowym. Oczywiście dzisiaj pełni on rolę Pałacu Parlamentu.
Pałac Parlamentu znajduje się w Bukareszcie i jest oficjalną siedzibą Parlamentu Rumunii. Wcześniejsza nazwa Pałacu to Dom Ludowy czyli po rumuński Casa Poporului. Aby mógł powstać tak wielki budynek, musiało zostać zburzonych aż siedem kilometrów kwadratowych kamienic. Dom musiało zmienić aż czterdzieści tysięcy osób. rumunia-dom-ludowyWedług projektu miała tu stanąć monumentalna dzielnica rządowa, w której oprócz Pałacu Parlamentu znajdować się miały Ministerstwo Obrony Narodowej, Rumuńska Akademia Nauk czy Hotel Marriott. Do tego wszystkiego miał być szeroki „Bulwar Zwycięstwa Socjalizmu”. Prace związane z rozbiórka rozpoczęto w 1980 roku, natomiast budowa pałacu rozpoczęła się trzy lata później. Co ciekawe budowę nadzorowało aż siedmiuset architektów i dwadzieścia tysięcy robotników.
Jednak w 1989 roku socjalizm w wyniku rewolucji upadł, a wraz z nim plany budowy wielkiego gmachu, który był ukończony w 80 procentach. Nie bardzo było wiadomo, co zrobić z tym budynkiem, więc szukano inwestora. Zgłosił się Rupert Murdoch, który zadeklarował ukończenie budowy i otworzenie największego na świecie kasyna. To skłoniło rząd rumuński do zachowania budowli w rumuńskich rękach, a budynek nazwano Pałacem Narodu.
Le palais du parlementW roku 1989 koszty budowy szacowano na wysokość około 1,75 miliardów dolarów amerykańskich, a w 2003 roku wartość budowli szacowana była na około 3 miliardy euro. Gmach wzniesiono w stylu neoklasycystycznym o charakterze eklektycznym. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 830 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek został podzielony na trzy części, z których każda rożni się przeznaczeniem. W Pałacu można naliczyć około 1100 pomieszczeń, z których 440 to biura, a 30 to wielofunkcyjne sale o kubaturze 2200 metrów sześciennych. W budynku znajdują się także cztery restauracje, trzy biblioteki, dwa parkingi podziemne, jedna sala koncertowa. Pałac posiada także podziemne piętra, a jest ich aż 12, z czego cztery wciąż nie są dostosowane do eksploatacji.
Budynek został wykonany w całości z materiałów pochodzenia rumuńskiego. Milion metrów sześciennych marmuru pochodzi z Transylwanii, trzy i pół tysiąca ton kryształu posłużyło do budowy żyrandoli w liczbie 480, a największy z nich waży aż 2,5 tony.