Rumunia kojarzona jest przede wszystkim z wampirami, a dokładnie z jednym, zwanym Drakulą. To także kraj przepięknych widoków i bogatej historii sięgającej czasów starożytnych imperiów, w tym Imperium Rzymskiego. Kraj ten posiada bogatą kulturę, która wynika właśnie z długiej i złożonej historii kraju. Najlepszym świadectwem tych wydarzeń są krainy historyczne Rumunii.
Jedną z takich krain jest Banat. Leży pomiędzy Cisą od zachodu, Dunajem od południa i Maruszą od północy. Od zachodu graniczy z pasmem Karpat Południowych oraz Gór Gór Banackich. Krainę tę dzielą między siebie Rumunia, Serbia i Węgry. Granice między tymi państwami ustalono w 1920 roku w Traktacie Trianon. Głównym miastem Banatu jest Timișoara. Mieszkańcy tego regionu to prawdziwy tygiel kulturowy i narodowościowy. Wynikać to może także z faktu, iż często zmieniali się suzereni. Byli nimi między innymi królowie węgierscy, cesarze austriaccy czy cesarze osmańscy. Mając aspiracje niepodległościowe, w 1918 roku mieszkańcy Banatu podjęli próbę ogłoszenia niezależnej Republiki Banackiej. Niestety, ich plany nie zostały zrealizowane, a odrębne państwo nie powstało.
Inną krainą historyczną Rumunii jest Kriszana. Leży ona na pograniczu rumuńsko-węgierskim na nizinie między doliną Cisy a Górami Bihorskimi. Przez wiele lat należała do państwa węgierskiego. Oderwano ją od niego w XVI wieku, kiedy to trafiła pod władanie książąt siedmiogrodzkich. Jednak już w XVIII wieku ponownie włączono ją do Węgier. W 1920 roku, na mocy wspomnianego już traktatu z Trianon krainę tą podzielono między Węgry a Rumunię. Głównym miastem rumuńskiej części Kriszany jest Oradea. Część rumuńska tej krainy traktowana jest często jako część Siedmiogrodu.
Ostatnią, siódmą krainą historyczną jest Marmaros (nazywana także Maramuresz). Region ten leży na pograniczu Rumunii i Ukrainy. Marmaros leży w górnym dorzeczy górnej Cisy. W historii kraina ta należała między innymi do Królestwa Węgierskiego, by następnie władzę nad nią sprawował książę siedmiogrodzki. Po latach Marmaros znów został przyłączony do Węgier. Dopiero I wojna światowa zmieniła granice państw, a region w większej części przyłączono do Rumunii. Jego mniejsza część znalazła się w obrębie Czechosłowacji.
Krainy historyczne Rumunii to doskonały podział administracyjny, który od pewnego czasu jest rozważany przez rządzących. Naturalnie należałoby zastanowić się nad równomiernym podziałem kraju, gdyż część regionów jest dominująca, a niektóre zmarginalizowane. Władze rumuńskie deklarują, że nie jest rozpatrywany autonomiczny byt tychże krain.
Leave a Reply