Rumunia jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego NATO i stanowi ważne ogniwo w jego strukturach. Sama dysponuje armią złożoną z wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Według oficjalnych danych w 2014 roku wojska rumuńskie liczyły 73,4 tysiąca żołnierzy oraz 80 tysięcy rezerwistów. Taki wynik plasuje Rumunię na 51 miejscu na świcie pod względem wielkości armii. Wojsko podlega pod Ministerstwo Obrony, a w razie konieczności jego użycia, na przykład w stanie wojny, władza nad siłami zbrojnymi kraju przechodzi w ręce wówczas aktualnie urzędującego prezydenta. Przybliżony roczny budżet przekazywany na cele obronności kraju wynosi 2,2 miliarda dolarów amerykańskich.
Jak już wspomniano, siły wojskowe Rumunii składają się z sił lądowych (Forțele Terestre Române), sił powietrznych (Forțele Aeriene Române) oraz marynarki wojennej (Forțele Navale Române). Szacuje się, że w rumuńskich siłach zbrojnych zatrudnionych jest około 90 tysięcy ludzi, w tym 15 tysięcy to cywile. Najwięcej służy w siłach lądowych – aż 45 800. W lotnictwie służy około 13 250 osób, a w wodach w marynarce wojennej pływa około 6800 żołnierzy wraz z personelem cywilnym. Na dodatek 8000 osób pracuje i służy na terenie całego kraju, a jest związanymi z siłami zbrojnymi.
Rumunia może pochwalić się niedawno zmodernizowaną armią. Siły lądowe niedawny przeszły ten proces, by spełniać standardy wojsk NATO. Rumunia postawiła na czołgi RT-85, wozy bojowe piechoty MLI-84, transportery opancerzone TAB B33 i Mowag Piranha, a także samochody Humvee. Obecnie wojska lądowe biorą udział w działaniach w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W rumuńskiej armii służą poradzieckie samoloty MiG-21. Niedawno siły powietrzne wzmocniły się samolotami transportowymi Alenia C-27J Spartan. Marynarka wojenna dysponuje trzema fregatami, w tym dwoma, które stanowią byłe brytyjskie fregaty typu 22.
Modernizacja armii rumuńskiej została nijako wymuszona przez aspiracje kraju do wejścia do paktu NATO. Rumunia dołączyła do tej organizacji w 2004 roku. Kiedy to się stało, wojsko rumuńskie przeszło szereg reform, a od 2007 roku funkcjonuje jedynie zawodowa armia, co oznacza, że nie przeprowadza się poboru. Modernizacja armii polegała na trzech krokach. Pierwszy zakończył się w 2007 roku. Kolejny krok został wykonany do roku 2015 i polegał on na dostosowaniu wyposażenia i uzbrojenia wojskowego do wszystkich standardów natowskich. Ostatni krok ma zostać zrobiony do 2025 roku, a polegać ma na postępie technologicznym w zakresie logistyki oraz technologii wyposażenia wojskowego.
Leave a Reply